Булінг (цькування) - психологічне, фізичне, економічне чи сексуальне насильство, тобто будь-яке умисне діяння (дія або бездіяльність), у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, яке систематично вчиняється особою стосовно дитини, з якою вони є учасниками одного колективу, або дитиною стосовно іншого учасника одного колективу та яке порушує права, свободи, законні інтереси потерпілої особи та/або перешкоджає виконанню нею визначених законодавством обов’язків."
(Закон України "Про охорону дитинства" стаття 1 (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 30, ст. 142 із наступними змінами)
Нормативно-правові акти щодо протидії булінгу та забезпечення безпеки в закладах освіти:
Лист МОН України від 13.04.2020 № 1/9-207 "Роз’яснення до застосування наказу № 1646".
Наказ ТВО від 07.02.2019 № 44р "Про заходи щодо протидії булінгу в закладах освіти району".
Розпорядження міського голови від 03.08.2018 № 266р "Про затвердження плану заходів щодо профілактики правопорушень та підтримання публічної безпеки у м. Запоріжжі на 2018-2021 роки".
Розпорядження міського голови від 23.11.2017 р. № 408р "Про затвердження порядку проведення заходів щодо повернення дітей шкільного віку до освітнього процесу в місті Запоріжжі".
Лист Мінсоцполітики щодо захисту дітей від жорстокого поводження.
Конвенція Ради Європи (Стамбульська конвенція), ратифікована 20 червня 2022 року.
У середньому 14,7% українських учнів повідомили, що зазнавали булінгу щонайменше кілька разів на місяць. Це засвідчили результати міжнародного дослідження PISA-2022.
Бачимо, що цькування серед учнів є поширеною проблемою, на яку дорослі повинні реагувати. Батьки й учителі можуть протидіяти цьому, якщо знатимуть, на що звернути увагу.
Ми вже публікували законодавче роз’яснення про булінг. Сьогодні ж, до Міжнародного дня протидії булінгу, ділимося рекомендаціями про те, як зрозуміти, що дитина зазнає цькування, що робити, щоб запобігти цьому, як батьки можуть підтримати дитину тощо.
Матеріали підготували на базі інформаційної кампанії «Викресли булінг» Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.